Jak kočky koupat a proč kočky nemají rády vodu...

Asi každý jsme se již v životě setkal s tvrzením, že kočky nemají rády vodu. Proč to tak je a co si s tím počít si povíme v následujícím článku...

Kočka a voda

Nemám ráda koupání...Obecně kočka nemá příliš ráda vodu. V přírodě se k vodě přiblíží jen když má žízeň a potřebuje se napít. Když prší schová se a vyčká. Šlápne-li do mokrého místa otřepe si packu.

Voda pro kočku znamená smytí vlastního pachu. Vlastním pachem se kočky mezi sebou navzájem identifikují, pach říká něco o nich, o jejich imunitním systému, pohlaví, zdraví či nemoci. Proto když dojde ke smytí pachové stopy následkem například koupele kočky, je kočka nesvá. Brání se a nechce.

 

Umí kočka plavat?

Kočka umí plavat...I když kočka není zrovna mistrovským plavcem a vodě se vyhýbá, je obvykle schopná plavat tak, aby se neutopila. Ano kočka umí plavat, avšak nevystavujte kočku zbytečně stresovým situacím a nenuťte ji k tomu.

 

Jak naučit kočku koupat?

Kočka se dá na koupání naučit

Je to složité, ale dá se to. Tato část poslouží spíše majitelům výstavních koček, kteří potřebují své miláčky před výstavou vykoupat. Je dobré zvyká-li si kočka na koupání již od mala. Voda by měla mít teplotu okolo 36 až 40°C (teplota těla kočky je mez 38°C a 39°C, voda má tedy pro ni teplotu těla). Kočičku si dáme do umyvadla nebo do vany. Kočičku nedáváme pod prudký proud, neboť už samo koupání je pro stresová záležitost. Voda by měla volně téct. Rukou pak volný proud sklopíme na hřbet kočky nebo jen nabíráme vodu do ruky a koččku namočíme. Následně vodu vypneme nebo ztlumíme a naneseme šampon na kočky (zde pozor na výběr, nejlepší je, pokud se poradíte se svým veterinářem nebo ve zverimexu a používáte po celou dobu života kočky jeden jediný druh s jedinou vůní, kočka si tak na něj lépe zvykne). Po namydlení stejným způsobem šampon smyjeme tak, aby na kočičce nezbyla ani mydlina. Poté suchým ručníkem kočičku vysušíme, nejlépe tahy ve směru růstu srsti (občas nebo na některých místech to není možné, proto tyto místa vezmeme ve směru růstu srsti až při kartáčování). Na kočičku bychom měli během celého koupání mluvit klidným mírným hlasem, po koupání jí dát nějaký pamlsek (bude-li mít zájem) a dát jí najevo že je to Vaše hodná a šikovná kočička. Když je srst ještě mírně vlhká začneme s jemným kartáčováním až do sucha. Má-li kočka delší srst, kartáč pravidelně čistíme, abychom chlupy zase nezačesávali do srsti kočičky. Jedete-li s kočkou na výstavu, měla by se kočička koupat asi tak 7 až 10 dnů před výstavou. 3 až 4 dny přřed výstavou můžeme podávat jedno malé syrové vajíčko (bez skořápky). To umocní lesk srsti kočky.

Pozor na vodu v uších u kočky!

Měli bychom si dávat velký pozor na to, aby se kočičce nedostala voda do oušek, neboť z toho může kočka mít zánět. Po koupeli ošetřujeme ouška dětským olejíčkem. Ten naneseme například na uchošťouru nebo vatu (jen lehce, nemělo by z vaty kapat, vata by měla být pouze zvlhčená) a ouška jemně vytřeme jednou či dvakrát.