Jak na Akvárium

Jak správně udělat, postavit a udržovat akvárium

 

Každý začínající akvarista si asi položí otázku jak si správně zařídit svoje akvárium, neboť jeho cílem je obvykle vytvořit akvarijním rybkám právě takové prostředí akvária, kde se budou cítit jako ve své domovině, budou prospívat, růst a případně se i množit. Podíváme se jak má akvárium vypadat, jaké jsou nároky na jeho provoz a co v něm můžeme chovat.

Druhy ryb v akváriu...

Nejprv bychom se měli zabývat druhy ryb v akváriu, protože různé druhy potřebují i různě zařízené akvárko. Chceme-li společenskou nádrž např. do obývacího pokoje, volíme nenáročné a na pohled krásné rybky, které se mezi sebou vzájemně snesou a akvárium bude působitt přirozeně. Nasnadě tak budou například:

- Paví očka (poecilia reticulata) - mírumilovná (až 7cm velká), všechny barvy

- Neonky obecné (Paracheirodon innesi) - mírumilovná, hejnová (až 4cm), modro-červená

- Danio Pruhované (Brachydani rerio) - mírumilovná, hejnová, rychle plave (až 6cm) stříbřitá s podélnými černými pruhy

- Parmička Čtyřpruhá (Barbus tetrazona) - mírumilovná, hejnová (až 6cm) oranžová se svislými 4-mi pruhy

- Krunýřovec skvrnitý (Ancistrus sp.) známý jako přísavka na sklo - klidný, požírá zbytky potravy dopadlé na dno.

- jako další k těmto rybkám můžeme přidat po páru (samec a samička, nebo samec a více samiček) například Bojovnice pestré, jednoho či dva čichavce, rájovce a mnoho dalších. V odborném obchodě Vám jistě rádi poradí, které druhy ryb můžete kombinovat, stejně tak u nás Vám rádi poradíme.

Velikost akvária

Máme-li představu o rybkách, vybereme akvárium takové, aby se co do velikosti a tvaru hodilo k našemu interiéru. Obvykle jsme limitováni prostorem a většina lidí tak volí akvárium o velikosti od 10 do 100l. Pokud se však rozhodnete pro větší, je to lépe pro osazenstvo akvária i pro Váš pohled do kousku přírody u Vás doma.

Umístění akvária v bytě, místnosti

Akvárium obvykle umísťujeme tak, aby na něj byl snadný výhled, nemělo by být přímo u okna (kvůli řasám) a mělo by být ve výšce očí sedícího člověka na židli. Také přístup k akváriu by měl být na daném místě snadný.

Zařízení akvária

Podle velikosti akvária, druhů a množství ryb by akvárium mělo obsahovat následující:

- akvarijní dno (písek, drobné kamínky)

- dekorace (větší oblázky, břidlice, rašelinové kořeny, květináče, hrady nebo potopené lodě)

- akvarijní rostliny

- vzduchování a filtraci

- osvětlení akvária (nejlépe zářivky se světelným spektrem pro rostliny event. pro ryby)

- topítko pro akvaristické účely

- teploměr (do akvária)

Vybavení akvária

Veškeré vybavení akvária bychom měli nejpr dobře opláchnout (topítko, rašelinový kořen) nebo propláchnout (kamínky na dno appod...). Nejprv do akvária přidáme dno (písek, drobné kamínky či malý štěrk), vložíme vzduchovací kamínky a rozvedeme hadičky tak, aby byli co nejméně vidět. Konce zatížíme většími kamínky nebo dekoracemi, aby vzduchové bublinky v akváriu působily zároveň i dekorativně (bublinky vycházející z hradu, květináče, zpoza rašelinového kořenu). Vzduchovací podvodní filtr umisťujeme tak, aby nebyl příliš nápadný a zapadl do scenerie akvária. Topítko obvykle umístíme co nejvíce ke dnu a to podélně (jde-li to). Před něj stavíme dekorace nebo rašelinové kořeny, aby topítko nebylo vidět. Před instalací topítka nastavíme teplotu. Teploměr umisťujeme v akváriu tak, aby na něj bylo dobře vidět, ale zároveň nepřekáželo při pozorování akvária. Nejideálnější místo je uprostřed výšky akvária na levé nebo pravé straně.

Napouštění akvária

Je-li akvárium zařízené, napouštíme ho vodou tak, abychom si neponičili námi připravené dekorace a vybavení akvária. Porotže většina lidí napouští akvárium vodovodní vodou, je dobré akvárium napustit a nechat vodu alespoň dva až tři dny odstát, tj nedávat do akvária ještě žádné rybky ani rostliny. Voda se odplyní a vyrovná se teplota. Poté můžeme začít sázet akvarijní rostliny.

Akvarijní rostliny

Akvarijní rostliny sou přirozenou součástí akvária. Snažíme se je sázet podle jejich nároků na světlo a zároveň tak, aby nepůsobily uměle a kýčovitě. Kolem zasazených rostlin můžeme rozestavět kameny nebo dekorace. Rostlinky sázíme tak, aby jim nekoukaly kořeny. Akvarijní rostliny volíme tak,aby se k sobě hodily, jsou totiž typy, které se vzájemně nesnesou (neboť akvarijní rostliny dodávají do vody svůj výluh, který může být buď zásaditý nebo kyselý - vytvářejí si tak prostředí, ve kterém mohou lépe prospívat).

Při dobrém osvětlení a podmínkách se akvarijní rostliny obvykle do dvou týdnů vzpamatují a začnou opět růst.

Osvětlení akvária

Je velmi důležité, neboť při špatném osvětlení začnou v akváriu růst různé druhy řas a rostliny nám mohou hynout.

Obecně by akvárium mělo být umístěno tak, aby na něj okolo 1h denně svítilo sluníčko, nesmí však být umístěno přímo u okna, jinak hrozí růst zejména zelených řas, které nepůsobí příliš hezky nehledě na to, že nebudou-li odstraňovány, do akvária zachvíli neuvidíme.

Obvykle však nastává opačná situace a v akváriu máme světla málo, dochází k růstu zejména hnědých řas rostliny hynou. Tuto situaci řešíme umělým osvětlením, nejlépe zářivkami pro vodní rostliny, neboť jejich spektrum zároveň omezuje růst nežádoucích řas e nevadí pouze různým druhům vodních mechů.

Pro osvětlení volíme přibližně 0,5-1W výkonu zářivek na každý litr vody. Máme-li tedy 100l akvárium je minimální osvětlení 50W. Svítíme okolo 8-12h denně v zimních měsících. V letních obvykle postačuje polovina času. Pro automatické osvětlení akvária se výborně hodí automatický časový spínač.

 

Údržba akvária

Podle množství ryb (obvykle doporučovaná hodnota je okolo 5l na 1ks rybky v akváriu) je údržba minimální. Filtr se propere jednou za týden až dva, při správném krmení 1x až 2x denně (rybky se krmí tak, aby vše co jim dáme, bylo do 5 minut pryč). Prospívá-li akvárium pak vodu měníme jednou za půl roku až rok (polovinu vody v akváriu za odstátou).

Dobře udržované akvárium (se správným poměrem rostlin a ryb, dobrou filtrací a osvětlením) nemá na sklech řasy (nebo jen minimálně), rybky prospívají, rostliny se množí, a uchová si výbornou kvalitu vody (poznáme podle odkrytí skla, kdy voda nezapáchá a spíše voní po lese nebo vodní tůňce).

Co potřebujeme dále?

Je určitě dobré být připraven a mít tak doma náčíní pro běžné situace, hodí se nám tedy:

- Síťka na přelovování ryb

- Malachitová zeleň nebo jiné přípravky pro léčbu běžných rybích nemocí

- Pár metrů vzduchovacích hadiček navíc, vzduchovací kamínek navíc, krmítko na živou potravu (např. na nitěnky)

- záložní startér k zářivkám

- menší záložní akvrárium nebo velká zavařovací sklenice, kam rybky v nouzi umístíme

 

Závěrem... když už víte, jak na akvárium :)

Doufám, že nyní již máte alespoň základní představu jak na akvárium a přejeme Vám mnoho úspěchu při chovu akvarijních rybek. Snad i Vám přinese pohled do akvária na kousek přírody stejné potěšení jako nám a dodá k Vám domů tolik potřebnou pohodu a klid, které je v dnešní době tak málo.