Britská krátkosrstá kočka - ( Britská kočka)

Historie a původ Britské kočky:

Britská kočkaJe velmi oblíbenou kočkou zejména v posledních letech. Byla vyšlechtěna původně z kočky domácí (pouliční kočky), z kočky selské a kočky perské někdy na konci 19. století. V desátých a dvacátých letech začali vznikat první kluby chovatelů britských krátkosrstých koček. Tyto britské kočky byli původně chovány pouze v modrém sametovém odstínu. Dnes se však dají potkat britské kočky i v jiných barvách (hnědé až čokoládové, béžové i bílé). Velmi populární je tato kočka nejen v Evropě, ale také v USA.

Charakteristika Britské krátkosrsté kočky:

Britská kočka je velmi snášenlivé a klidné plemeno. Je to kočka chytrá a vnímavá. V dospělosti však nebývá až tak aktivní jako kotě, nebo jiné druhy koček. Je obvykle přátelská a značně tolerantní. Má se za dobře i s dětmi, je-li kočka již od koťátka zvyklá být v domácnosti s dítětem. Je velmi přizpůsobivá. Má hustou a silnou srst, kterou je třeba pravidelně vyčesávat (měli bychom ji vyčesávat asi jednou do týdne). Britská kočka dosahuje váhy mezi 4 až 8 kilogramy. Má mohutné tělíčko, vzhledem k tělu celkem krátké nožičky s mohutnými tlapkami. Na zádech má silnější krátké svalstvo. Ocas má tato kočka středně dlouhý a tupý. Hlavičku má britská kočka také mohutnější. Uši jsou oblejší (na špičkách zakulacené), oči má velké, různobarevné ale převažují obvykle zlatavé až měděné barvy. Barva srsti britské kočky je obvykle namodralá, našedivělá, ale může být i jiná například tmavě hnědá, hnědo-šedá avšak i bílá a černá.

Péče o Britskou kočku:

Britská kočka - Péče o kočkuZvláštní pozornost bychom měli věnovat srsti britské kočky, tu je lépe pravidelně vyčesávat (alespoň jednou týdně), kočičce pořídíme škrabadlo na zkracování drápků. Pokud není škrabadlo dostačující, je nutné drápky zastřihovat nebo zaštipovat kleštičkami. Prohlížíme pravidelně ouška a je-li třeba vyčistíme je vatou s dětským olejíčkem. Chceme-li, aby kočičí srst ještě lépe vynikla, můžeme kočičce čas od času dopřát malé vajíčko (nasyrovo). V období línání můžeme britskou kočku kartáčovat i obden.


Největší oblibu si tato kočka získla právě díky kráse své srsti a svou povahou. I přes to, že v 50. letech byla na pokraji vyhynutí, je dnes jednou z nejrozšířenějších vyšlechtěných koček v Evropě. Je zajímavé, že většina těchto koček má krevní skupinu B. Britské kočky mají velké srdce a vznešeného ducha.