Činčila (Chinchilla)

Historie a původ Činčily (Chinchilla):

Činčila - historie a původ - Zverimex LitoměřiceČinčila je poměrně velký hlodavec pocházející z Jižní Ameriky z vysokohorských oblastí And, proto mají tak hustou a jemnou kožešinu.Činčila se u nás začala chovat kolem 60. Let a to hlavně pro svůj tak jemný a hedvábný kožíšek. Činčilý kožich však nesnese vlhko. Rychle se ale uchytila jako oblíbený domácí mazlíček. Jsou to noční zvířata. Nejaktivnější jsou za soumraku a za svítání (činčily nikdy nebudíme - činčily budí nás). Činčily jsou velmi čistotné a nešíří žádný zápach, pro jemnou srst jsou to vhodná zvířátka i pro alergiky (je tak hustá že v ní nemohou žít téměř žádní paraziti). Činčila se dožívá průměrně 10-20 let.

 

Stavba a popis těla Činčily:

Činčila - Popis - Zverimex LitoměřiceČinčila je přibližně dlouhá 25-35cm. Délka ocasu je kolem 20-25 cm, hmotnost činčil je kolem 400-600 g. Původní barva srsti (aguti) je světle šedá s bílím bříškem. Dnes se vyskytuje mnoho barevných mutací např. Beige, Black velvet, Violet, White a další... Činčila má velké kulaté uši, kterými dokáže otáček za hlukem (jako radary). Velké, většinou černé oči (dnes už jsou i standardem určené oči červené např. pro barevnou mutaci beige-béžová). Velké a dlouhé zadní nohy uzpůsobené ke skákání (což jistě zažil každý chovatel který chtěl chytit svou nepolapitelnou činčilu na cestách obývacím pokojem). Činčila nemá drápky místo nich má na prstech malé "nehtíky".

Chov Činčil:

Činčila chov - Zverimex LitoměřiceNejlepší je chov párečku činčil a to samiček (lépe se snášejí). Činčily jsou na chov náročnější než jejich příbuzná morčata, a to z toho důvodu, že potřebují větší prostor. Činčily by také měli mít zajištěný volný výběh po bytě nebo po pokoji, ale musíme vždy dávat pozor a z dosahu zvířete odstranit nebezpečné věci jako cigarety, horké sporáky, otevřená okna, jakožto i záchod. Pozor by jste měli dávat i na kabely, které činčily tak rády okousávají. Do prostorné klece bychom měli umístit klacky a kmínky na prolézání a větvičky na ohlodávání. Klec bychom měli umístit tak, aby nebyla v průvanu nebo na přímém slunci (činčily snáší velmi špatně horko). Činčily se potřebují koupat ve speciálním písku pro činčily. Jsou to velmi čistotná zvířátka.

Správná potrava pro Činčilu:

Činčila a potrava - Zvevrimex LitoměřiceČinčily mají stejně jako osmáci degu velmi choulostivé žaludky. Ve zverimexech se prodávají speciální krmné směsi pro činčily, které obsahují dostatek minerálů a vitamínů. K doplnění minerálů jsou dobré i speciální minerální kameny, ale činčily si je dokáží doplnit i ohlodáváním ovocných větviček. Činčilám můžeme podávat i seno a semena z nižším obsahem olejů. Činčila by měla mít vždy k dispozici čerstvou pitnou vodu. K obrušování zubů mužem dát i celozrnný tvrdý chléb.

 

Rozmnožování Činčily:

Činčila mláďata - Zverimex LitoměřicePohlavní život Činčil začíná velmi brzy a to již mezi 4 až 8 měsícem života. Říje samičky se objevuje v intervalech 24 - 45 dní, a trvá asi 3 - 5 dní. Činčily jsou březí asi 16 týdnů. Velikosti plnějšího bříška si lze všimnout asi 3 týdny před porodem. Činčily mívají 1-5 mláďat přičemž nejčastěji to jsou dvojčátka. Samice rodí již osrstěná, vidoucí a slyšící mláďata. Týden po porodu už prozkoumávají klec a snaží se narvat do každé skulinky i když je šance že se neproderou zpátky. Pak také začínají ochutnávat pevnou stravu. Mláďata by se měla odstavovat přibližně v 6-8 týdnech.

 

náhled obrázku náhled obrázku náhled obrázku