Morče skinny

Skinny morče

Původ: Koncem 70. let byla tato morčátka uměle vyšlechtěna v kanadských laboratořích původně pro testování kosmetických přípravků. Až později se objevila v Evropě za účelem chovu, který si v posledních letech získává čím dál větší oblibu.

Charakteristika: Navzdory některým předsudkům, skinny morčata nejsou slabá, ani více náchylná k nemocím, neboť se často kříží s normálními chlupatými morčaty, čímž si vytvořila imunitu. Skinny, čili bezsrsté morče, má pouze chomáčky chlupů na tlapičkách, kolem čumáčku a uší. Existuje jeho jiná varianta "drátěnka", která mívá drobné chloupky téměř po celém těle. Plemeno Baldwin je zase typ bezsrstého morčátka, které chloupky úplně postrádá. Skinny morčátka jsou přítulná, aktivní, komunikativní, snadno ochočitelná a inteligentní zvířátka. Všeobecně jsou morčata společenská zvířata, proto je lepší pořídit hned dvě.

Bydlení: Jelikož jsou tato morčátka bezsrstá, musíme dbát na to, aby je "neofouklo" a neumisťovali je tam, kde by mohla být vystavena průvanu, také proto je lepší pořídit místo klece plastový box, kde se udržuje stálá teplota, která nesmí klesnout pod 21°. Vhodnou podestýlkou jsou hobliny, které ovšem vyměňujeme častěji než u běžných morčátek, a to z toho důvodu, že skinny morčata mají zrychlený metabolismus a tím je způsobeno i častější vylučování. Osvědčilo se však i "bavlněné seno"(Baumwoll-Einstreu), které nepráší, dobře saje vlhkost, pohlcuje zápach a hlavně je měkké a hřeje, což je pro bezsrsté morčátko ideální. Není však problém jen přidat do příbytku měkký hadřík např. fleece, do kterého se zvířátka ráda zachumlají. Důležitá je samozřejmě i nádoba na vodu, kterou musíme každý den měnit. Vhodnější než miska na vodu, kterou může morče snadno převrhnout, je napáječka pro hlodavce, ovšem je-li zvíře nemocné nebo oslabené, je lepší mít po ruce i těžší mističku na vodu. Do příbytku můžeme dále přidat dřevěný domeček.

 

Potrava: Důležité je seno, které musí mít morče každý den a neustále "při tlapce", neboť pomáhá zvířeti lépe trávit, navíc jej morče leckdy využije i jako pelíšek. Jelikož jsou tato zvířátka býložravci, musejí dostávat kvalitní a dobře očištěnou zeleninu a ovoce. Nejvhodnější je strava bohatá na vitamín C, které si morče, stejně tak jako člověk, neumí samo vytvořit, proto je důležité, aby ho mělo morče dostatek, najdeme ho např. v paprice, jablku, mrkvi (i s natí), mandarinky, kiwi, kadeřavá kapusta aj. Ale pozor! Některá zelenina, jako salát nebo zelí, nadýmá, proto ji můžeme morčeti podávat jen v malém množství a ne příliš často. Oblíbená je však okurka hadovka, rajče nebo třeba meloun. Směs semínek je pak vhodná jen k doplnění stravy, takže ji stačí podávat ob den, aby nemělo morče sklon k tloustnutí. Kupujeme také semínka specielně pro morčata, protože ta obsahují i přidaný a tolik potřebný vitamin C. Jako pamlsek je vhodný piškot, solná kostka pro morčata nebo obyčejná, natrhaná tráva s listy pampelišky (bez jetele, nadýmá), kterou pečlivě omyjeme a
trháme tam, kam se nedostávají plyny z výfuků aut a kam nemočí psi (jinak může být mokrá, ale ne zapařená). Nakonec můžeme dávat morčeti tvrdý chléb, na kterém si brousí řezáky. Z tohoto důvodu jsou vhodné i větvičky ovocných stromů např. z hrušně, jabloně, lísky, ale i borůvčí, borovice nebo smrku, na kterých morče brousí zase stoličky, u nichž někdy hrozí nebezpečí přerůstání.


Péče: Jak už bylo naznačeno výše, je nutné sledovat zoubky, aby nepřerůstaly. Důležité je rovněž zastřihovat drápky, k čemuž nám poslouží speciální nůžky, které normálně zakoupíte ve zverimexu. V drápku se však nachází žilka, kterou nesmíme stříháním poranit, stačí tedy zastřihávat špičku drápku. Pokud si ale nejsme jistí, je lepší zajít za veterinářem, který jistě i poradí, jak na to. Avšak na rozdíl od chlupatých morčat, u skinny se musíme starat o jejich citlivou kůži, kterou bychom měli opatrně promazávat cca jednou za dva nebo tři týdny. Používáme k tomu tělové mléko pro citlivou pokožku nebo přípravek, který zakoupíte v lékárně - Ecxipial U Lipolotio, které hojí i drobné oděrky. Pokud si ale všimneme, že skinny trpí vysušenou kůží, je nutné jej mazat častěji. Rozhodnete-li se vzít na jaře nebo v létě skinnyho ven na zahrádku, namažte ho opalovacím krémem. Pro pohodu zvířete jej klidně nechte volně běhat po bytě, musíte však dohlížet na to, aby neokusovalo kapely, jiné nebezpečné předměty a pokojové rostliny. Dále je možné zvíře koupat, je-li např. hodně špinavé, ne však příliš často, jen zřídka se najde morče, které by vodu přímo milovalo. Můžeme při tom využít mýdlo pro mimina nebo pro citlivou pokožku. Následně na to je důležité morčátko pečlivě osušit! Někdy však stačí jen dětské vlhčené ubrousky.

 

náhled obrázku náhled obrázku